Sõru jazz

16.-19. juuni 2022

Hiiumaal Sõru sadamas

Aleksander Paali Kvartett keskendub Charlie Parkeri pärandile

Reedel 3. septembril kell 17.30 Sõru sadama paadikuuris

Võimeka noore saksofonisti, Aleksander Paali jaoks sai kõik alguse Narva Muusikakoolist, kus ta õppis aastatel 1996-2008, kõigepealt neli aastat klassikalist klaverit, siis saksofoni erialal, legendaarse Boriss Paršini juures. Tema käest sai innustunud muusikaõpilane esimesed jazziplaadid - Michael Brecker, Joshua Redman, Sonny Rollins jpt. Lisaks praktilistele teadmistele õpetas Paršin, kuidas pillimängu harjutamisse tõsiselt suhtuda, kuidas iseseisvalt infot hankida ja seeläbi ennast arendada. Narvast saadud teadmistest piisas, et 2008. aastal astuda sisse Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia jazzmuusika osakonda. Kõige tulemusrikkam periood oli saksofonisti sõnul aga 2010. aastal, kui ta käis vahetusüliõpilasena Saksamaal Weimaris ning professor Wolfgang Bleibel andis semestri jooksul igale küsimusele vastuse, pakkus igale probleemile lahenduse. Tagasi Tallinnasse tulles tundis ta end oluliselt kogenuma muusikuna.

Unustamatu Charlie Parkeri (1920-1955) loominguga puutus Aleksander Paal kokku kohe oma arengutee alguses – bebopi korrapärasus, seikluslikkus ja intensiivsus köitsid teda kui tõsist ja teadmistejanulist õpilast. Olles nüüdseks Parkerit järjepidavalt kuulanud ja mänginud enam kui 20 aasta vältel, märkab ta bebopist tulenevaid mõjutusi praktiliselt igas žanris või stiilis, olgu see kvaliteetne jazz-fusion või heatasemeline neo-soul. Just Charlie Parker, 20. sajandi vaieldamatult üks mõjukamaid jazzmuusikuid, õpetas Aleksandrit jazztraditsiooni austama – energiast pakatavast ja aegumatust bebopist kujunes lühikese aja jooksul universaalne väljendusvahend, mille kaudu saavad tänapäeval omavahel suhelda eri kultuuridest pärit jazzmuusikud.  

Kontsert Sõrul keskendub Parkeri teostele ajavahemikust 1945-1953 ja repertuaarivalik on samavõrdselt põnev nii publikule kui ka muusikutele endile, kuna kõige kuulsamad palad on seekord kõrvale pandud ja keskpunktis on just mõnevõrra vähem tuntud kompositsioonid. Saksofonisti ansamblikaaslasteks on Eesti noorema põlvkonna parimad jazzmuusikud, igaüks oma pillil meister.

Koosseis

Aleksander Paal – saksofonid

Jaan Jaanson – kitarr

Mihkel Mälgand – kontrabass

Eno Kollom – trummid

Koosseis

Aleksander Paal – saksofonid

Jaan Jaanson – kitarr

Mihkel Mälgand – kontrabass

Eno Kollom – trummid