Sõru jazz

15.-18. juuni 2023

Hiiumaal Sõru ja Orjaku sadamas.

Joel Remmeli ja Peedu Kassi “Ood metsale”

Reedel, 16.juunil kell 16.00

2022. aasta festivali “Jazzkaar” suurprojekt “Ood metsale” oli Eesti noorte heliloojate – pianist Joel Remmeli ja kontrabassist Peedu Kassi – ühisteos, mis pühendatud Eesti metsale, selle väele ja hoidmise vajalikkusele. Nüüd on võimalik seda kava kuulata ka Sõru Jazzil.

Mets on olnud eestlastele aastasadu müstilise väe ning rahu- ja turvapaik. Eestlane armastab metsaga suhelda ning sealt uut energiat koguda. Liigirikkad Eesti metsad on loodusliku tekkega, mida viimastel aastakümnetel on nõrgestanud intensiivne lageraie. Heliloojate duo Kass ja Remmel teos on ühtaegu ülistuslaul inimese eksistentsi toetavale loodusele kui ka terav bluus raielankidele. Kontserdi kuulaja saab kogeda siristavat metsvinti, tormituules või sae all murduvat mändi, igavikulist rabaväljade tühjust ja ilu.

Joel Remmel mõtiskleb: “Mets suunab pilgu meist endist ja sageli ka pseudoküsimustest eemale ja kõrgemale. Värske õhk annab vaimujõudu ja kohati suisa hoomamatu mastaapsus seab paika perspektiivi.“ 

Kogenud matkaja Peedu Kass toob oma inspiratsioonina välja metsa kui üksinduse katedraali, kust juba meie esivanemad leidsid hingepaitust. “Mulle meeldib mõelda metsast kui pühapaigast,” ütleb Kass. Tööprotsessi koos Joeliga kirjeldas ta nõnda: “Istusime mitmeid kordi kõrvuti ja arutasime. Mängisin talle üht oma lugu, mis ei olnud valmis, ja ma polnud kindel, kas see sobib. Joel julgustas mind ja ütles, et tee lõpuni, see on lahe, tee aga valmis. Sellest innustusest kirjutasin loo ühe päevaga lõpuni. Olen arvanud, et üksinda kirjutada oleks nagu lihtsam, aga Joel on hea näide sellest, et me täiendame teineteist.”

Tippmuusikud Joel Remmel ning Peedu Kass on teineteist täiendanud juba ligi 15 aastat, osaledes koos ka erinevates pop- ja jazzkollektiivides.

“Ood metsale” koosseis on eklektiline. Et oleks turvalisust ja ka ootamatusi. Ansamblis on suurepärased ning erineva taustaga muusikud – trompetist Jason Hunter, saksofonist Aleksander Paal, kitarrist Jaan Jaanson ning trummar Martin Petermann. Keelpillihelisid lisavad viiuldaja Kristjan Rudanovski ja tšellist Marten Meibaum. 

Foto: Kaupo Kikkas

Joel Remmel – klahvpillid

Peedu Kass – kontrabass

Jaan Jaanson – kitarr

Martin Petermann – trummid

Aleksander Paal – saksofon

Jason Hunter – trompet

Kristjan Rudanovski – viiul

Marten Meibaum – tšello

Joel Remmel – klahvpillid

Peedu Kass – kontrabass

Jaan Jaanson – kitarr

Martin Petermann – trummid

Aleksander Paal – saksofon

Jason Hunter – trompet

Kristjan Rudanovski – viiul

Marten Meibaum – tšello