Sõru jazz

13.-16. juuni 2024

Hiiumaal Sõru ja Orjaku sadamas.

Madis Muuli LUUM avardab ruumi

Reedel, 16.juunil kell 18.30

LUUM on Eesti pianisti, klahvpillimängija ja helilooja Madis Muuli autoriprojekt ning tema viimase albumi “The Guide” kava tulebki esitusele ka Sõru Jazzil.

Pianist Madis Muul on oma “teispoolsusest soolodega” kõrva hakanud eelkõige ansambli JT Conception ja MA (Maarja Aarma) ridades. Et mitte öelda “ridade vahel”. Sest tõepoolest, Muuli mõtlemine eristub üldisest ning tema julgus järgida vaatamata kõrgemale muusikaharidusele just intuitiivset juhatust, on andnud talle eristuva ning omapärase käe- ja tundekirja. 

Madis Muul ise on öelnud, et ta saab inspiratsiooni kosmilistest sfääridest ning eks albumi pealkirigi viitab sellele “kõrgemale juhatajale”. “Mõnes mõttes kirjutan ma filmimuusikat. Minu peas jooksevad stseenid või lühifilmid ja mina püüan neid muusika keeles kirjeldada,” avab Muul oma loomeprotsessi olemust.

Müsteeriumidest ainest ammutav muusik pole kasutanud projektis oma nime, vaid on valinud salapärasema nimetuse – taiplikum küll mõistab, et Luum on tagurpidi ka Muul, ent Luum seostub talle enesele eelkõige valgusega. Nii nagu valgusvoo mõõtühik on luumen.

LUUMi muusika on kõike muud kui maine. Selles kostab nii eksperimentaalset kulgemist, sürrealismi kui ka impressionismi – pianist ise on nimetanud oma lemmikutest nii proge- kui jazzrock’i hiiglasi (Emerson, Lake and Palmers, Chick Corea Electric Band) kui ka klassikalisi heliloojaid (Ravel, Skrjabin, Adams). Erinevad mõjutused ei lase seda muusikat nii lihtsalt kategoriseerida, kuigi, üldiselt võib ju seda jazz’iks nimetada, sest jazz suudabki endas erinevaid stiile kanda ning ühendada.

Muul julgeb katsetada, piire ületada ning ootuspärasest lahti kiskuda, nii nagu peab ületama maa külgetõmbejõu, et minna lendama kosmoseruumi! Taoline, kaaluta olekus hõljumine vaheldub ka rangemate vormidega, sest eks kosmoses kulgemine nõuab ikkagi ka ratsionaalseid oskuseid. Just kosmonaudiks tahtnud Muul lapsena saada ning tundub, et muusikuna see tal ka õnnestub.

Teatrimuusikatki edukalt loonud Muul on meister kõlavärvide ja dünaamika abil looma väljendusrikast ning karakteerset maailma, olgu siis siin- või sealpoolsetest radadest mõeldes.

Universumi võngetest mõjutatud muusikas kulgevad Sõru Jazzil Muuliga kaasa Karl-Juhan Laanesaar trummidel, Raimond Mägi kontrabassil ja Allan Järve trompetil. Kosmonaut Muul oma meeskonnaga viib kuulajad lõpututesse heliavarustesse ja toob ka kenasti siinsesse olemisse tagasi.

Foto: Hele-Mai Alamaa

Madis Muul – klahvpillid, elektroonika
Karl-Juhan Laanesaar – trummid
Allan Järve – trompet
Raimond Mägi – kontrabass ja basskitarr

Madis Muul – klahvpillid, elektroonika
Karl-Juhan Laanesaar – trummid
Allan Järve – trompet
Raimond Mägi – kontrabass ja basskitarr