Sõru jazz

16.-19. juuni 2022

Hiiumaal Sõru sadamas

Band Of Gypsys - taaskohtumine Hendrixiga

Reedel, 4. septembril kell 21.30 Sõru sadama paadikuuris

Raul Ukareda on elupõline bluusientusiast, Haapsalu Augustibluusi programmijuht ja üks Eesti tuntumaid bluusikitarriste. Oma visiooni muusikas kirjeldab ta kui sügavat igatsust ja lootust millegi tabamatu järele. Ukareda mäng on alati kirglik ja keskendunud ning ta on oodatud muusik paljudes eesti ansamblites. Suurimat edu on Ukareda saavutanud ansambliga Compromise Blue, millega esineti juba 1990. aastate alguses mainekatel Euroopa ja Ameerika festivalidel. Viimastel aastatel oleme teda peamiselt kuulnud musitseerimas nii omanimelises kui Tanel Padari bluusbändis. 

Seekord mängib Ukareda koos noorte muusikutega Jimi Hendrixi ikoonilise plaadi “Band Of Gypsys” materjali. Põhjused selleks valikuks on selged: oma suurimaks muusikaliseks eeskujuks ja bluusroki juurde juhatajaks peab Ukareda just legendaarset Jimi Hendrixit, ta räägib temast ülivõrdes: “Hendrix on minu jaoks vist kõige olulisem kitarrist. Tema oli see, kes mind üldse taolise bluusilaadse muusika juurde juhatas ja tema spontaansus, meditatiivsus ja justkui ilma piduriteta mäng saavutab just selle plaadi peal täiuse. See plaat oli ka esimene asi, mida Hendrixist kuulsin. Algul ehamatasin ära, ei meeldinud üldse – tundus täielik kaos ja kakofoonia. Olin tol ajal harjunud hoopis selgevormilisema briti hard rocki ja heavy metaliga. Aga millegipärast andnud see asi mulle rahu ja sundis mõne aja pärast ikka uuesti ja uuesti kuulama, ja lõpuks tõmbas mind täitsa kõrvuni sisse. Minu jaoks esindab see plaat üldse muusika ideaalkuju. Tänu Hendrixile ja eriti just sellele plaadile tähendab kitarrimäng ideaalis minu jaoks omamoodi spirituaalset praktikat, mingit vaimurännakut kõrgematesse sfääridesse.” 

Kurikuulsasse “igaveste 27-aastaste” klubisse kuuluva Hendrixi maine teekond sai läbi samal aastal kui Rauli oma algas. Samal, 1970. aastal ilmus ka Hendrixi viimane, ikooniline kontsertalbum “Band of Gypsys”. Isiklikult puudutavad kokkusattumised! 

Üks Ukareda tagamõtteid valida seekord oma kaaslasteks mitte omaealised sõbrad bluusbändist, vaid just nooremad ja pisut teistest žanritest tuntud muusikud, oli kitarristi sõnul see, et neile seda Hendrixi imedemaad tutvustada. Sõru publikul on võimalus kuulda ja tunnetada Hendrixi vaimsust, kui bluusiajastu lausa kõrvetav hiilgus saab väljundi – 50 aastat hiljem, ühes hilissuveõhtuses meeleolus, eesti muusikute nägemuse läbi.  

Koosseis

Raul Ukareda – kitarr

René Puura – klahvpillid

Janno Trump – bass

Petteri Hasa – trummid

Koosseis

Raul Ukareda – kitarr

René Puura – klahvpillid

Janno Trump – bass

Petteri Hasa – trummid