Sõru jazz

13.-16. juuni 2024

Hiiumaal Sõru ja Orjaku sadamas.

Peedu Kass, Villu Talsi, Theodor Sink, ajastu- ja žanriülene trio

Reedel, 14. juunil kell 18.00

Kass-Talsi-Sink. Kontrabass-mandoliin-tšello. Jazz-folk-klassika. Põnevad kolmnurgad!

Mis juhtub, kui kontserdilaval kohtuvad Curly Stringsi mandoliinivirtuoos, ERSO tšellorühma kontsertmeister ja Eesti üks hinnatumaid jazzbassiste? Virtuoossed muusikud – Peedu Kass, Villu Talsi ja Theodor Sink ühendasid oma oskused ning mõtted ja selles koosenergias sündis uut värsket muusikat. 16 pillikeelel tekib lüüriline kõlamaailm, kus on omal kohal põhjamaine kargus, tumedad allhoovused ja kirkad valgusekiired. 

Kolm meest, kes on avatult huvi tundnud ka muusika vastu, mis ei kuulu nende igapäevasesse repertuaari, tõestavad, et stiilide sulatuskatlas võib sündida imesid, ning et head muusikat ei määra ei ajastu ega žanr. Nõnda on esmaspilgul üksteisest kosmiliste kauguste taga olevad muusikamaailmad tegelikkuses üllatavalt ühendatavad. Muusikud seiklevad oma repertuaariga 17. ja 21. sajandi vahel, otsides käiguteid, mis neid ühendaks. Justkui vana ja ununenud muinasjutu tänapäeva toomine. 

Trio algataja ja kunstiline suunaja Peedu Kass kirjeldab koosluse kujunemist nõnda: “Mõte küpses päris mitu head aastat. Sellele eelnes võimalus mängida tšellist Theodor Singiga duot. Mõistsime, et ühelt poolt erineva nn. päevatööga või žanriväljundiga inimestel võib olla siiski väga palju ühist. Meid ühendas ka see, et mina olen alati poolsalaja natuke Bachi harjutanud ja ilmselt tema on ka poolsalaja kodus natuke midagi muud harjutanud, mis ei ole klassikalise muusika algupärand. Villu Talsi kaasamine kontsertidele oli samuti asjade loomulik kulg. Kuna tšello ja kontrabass on mõlemad registri poolest pigem madalad ja bassised, siis oli seal ühe kõrge instrumendi jaoks väga hea ruum olemas. Ja mul on päris pikka aega olnud telefonis selline nimekiri, mille pealkiri on: “muusikud, kellega tahaksin koos töötada”. See nimekiri ei ole pikk, aga Villu on seal nimekirjas olnud väga pikka aega.”

Eripärase kõla ja kontseptsiooniga kavas saab kuulda nii Johann Sebastian Bachi, Thomas Tallise, aga ka Erki Pärnoja, Raul Söödi ja Peedu Kassi kirjutatud loomingut. Seaded triole on sündinud koosloomes.

Peedu Kass – kontrabass

Villu Talsi – mandoliin

Theodor Sink – tšello

Peedu Kass – kontrabass

Villu Talsi – mandoliin

Theodor Sink – tšello